تفاوت چادر مسافرتی اتوماتیک با عصایی چیست ؟

به احتمال بسیار زیاد در هنگام خرید چادر مسافرتی یا تحقیق در آن رابطه به نام های چادر مسافرتی اتوماتیک یا چادر مسافرتی عصایی و ... برخورده باشید ، اما اطلاعات کافی در آن رابطه نداشته و ندانید که فرق چادر مسافرتی اتوماتیک با عصایی چیست ؟ یا کدام چادر مسافرتی بهتر است ؟ راه اندازی کدام نوع چادر مسافرتی آسان تر است ؟ حجم و بسته بندی چادر مسافرتی اتوماتیک کوچک تر است یا چادر مسافرتی عصایی ؟ در همین راستا قصد داریم تا با ارائه این مطلب شما را با انواع چادر های مسافرتی پر فروش و تفاوت میان آن ها آشنا کنیم تا با کسب اطلاعات کامل تر بتوانید مدل مد نظر خود را بدون هیچ گونه نگرانی خریداری کنید .

از ویژگی های قابل توجه در تمامی چادر های مسافرتی می توان به ضد آب بودن آن ها اشاره کرد ، پس ضد آب بودن چادر مسافرتی هیچگونه ارتباطی با نوع سازه چادر مسافرتی نداشته و باید در هنگام خرید چادر مسافرتی به این موضوع دقت داشته باشید . علاوه بر ویژگی ضد آب محصول ، نوع ساختار و طراحی بدنه نیز هیچ ارتباطی با سازه چادر مسافرتی ندارد ، به طوریکه حتی ممکن است دو چادر مسافرتی از نظر ساختار و طراحی بدنه مشابه یکدیگر باشند اما نوع سازه آن ها با یکدیگر متفاوت باشد . اما سوال اصلی اینجاست که فرق سازه ها با یکدیگر و ویژگی هر یک از آن ها چیست ؟

چادر مسافرتی اتوماتیک

چادر های مسافرتی اتوماتیک با نام دیگر چادر مسافرتی چتری نیز شناخته می شود ، چرا که ساختار سازه آن بسیار شبیه به سازه چتر های معمولی می باشد . علت نام گذاری چادر مسافرتی با نام اتوماتیک این است که برای راه اندازی آن نیاز به سر هم کردن پایه ها و نصب بدنه به سازه نمی باشد و چه بسا به صورت اتوماتیک می توانید چادر مسافرتی خود را راه اندازی و استفاده کنید . این نوع از چادر ها با توجه به سازه ای که دارند اغلب دارای ارتفاع بیشتری بوده و سقف آن مرتفع است ، همچنین شیب سقف چادر های مسافرتی اتوماتیک به نسبت چادر مسافرتی عصایی کمتر است . بدین ترتیب افراد می توانند حتی در داخل چادر های مسافرتی بزرگ حتی در حاشیه های کناری چادر بایستند . سازه اتوماتیک و نوع طراحی آن این اجازه را به طراحان می دهد تا از میله های ضخیم تر و قطور برای ساخت چادر استفاده کنند .

  • ویژگی ها

از ویژگی های خوب چادر مسافرتی اتوماتیک می توان به راه اندازی بسیار ساده و سریع آن اشاره کرد . بدین ترتیب اگر راه اندازی سریع چادر برای شما مطرح است بدون شک چادر های مسافرتی عصایی بهترین گزینه برای خرید خواهد بود . اغلب چادر های مسافرتی اتوماتیک دارای ابعاد بزرگ و مناسب برای مصارف خانوادگی و گروهی می باشد ، همانطور که در بخش قبل اشاره شد ارتفاع بلند سقف این گونه از چادر ها ، فضای ایده آل و باز تری را در اختیار شما قرار خواهد داد . حجم بسته بندی چادر مسافرتی اتوماتیک نسبت به چادر مسافرتی عصایی کمی بیشتر است ، اما نسبت به دیگر چادر های مسافرتی مانند چادر های فنری بسیار کوچک و کم حجم هستند .

استحکام چادر مسافرتی اتوماتیک از چادر مسافرتی عصایی بیشتر است زیرا این نوع سازه اجازه می دهد تا از میله های ضخیم تر و فولادی برای ساخت چادر استفاده شود . وزن چادر های مسافرتی اتوماتیک بسیار سبک است اما به دلیل اینکه پایه های ضخیم تر و بیشتری دارد و ابعاد آن ها نسبتا بزرگ تر طراحی می شود از چادر های عصایی کمی سنگین تر هستند . برای ساخت سازه های اتوماتیک اغلب از فلز فولادی یا آلومینیوم استفاده می شود .

  • راه اندازی

برای راه اندازی چادر مسافرتی نیازی به اتصال و راه اندازی سازه نمی باشد ، چرا که میله ها به یکدیگر متصل بوده و نیاز است تا پایه ها را از یکدیگر باز کنید به همین علت به صورت کاملا اتوماتیک راه اندازی شده و به سرعت می توانید محصول را نصب و استفاده کنید . چادر های مسافرتی اتوماتیک دارای یک کلگی در قسمت بالا می باشد که می بایست آن را نگه داشته و کلگی پایین را به سمت پایین فشار دهید تا چادر مسافرتی به صورت چتر باز شود . سپس پایه های تا شده را باز کنید تا چادر کاملا باز و قابل استفاده شود . در کنار انواع چادر های مسافرتی اتوماتیک دفترچه راهنمای نصب چادر وجود دارد که می توانید با مطالعه آن چادر خود را به سهولت راه اندازی کنید .

چادر مسافرتی عصایی

چادر مسافرتی عصایی نیز از نمونه چادر های مسافرتی پر طرفدار موجود در بازار است که ساختار سازه ای آن به مانند عصای نابینایان می باشد ، به همین دلیل با نام چادر مسافرتی عصایی شناخته می شوند . در این نوع از چادر ها نیاز است تا ابتدا پایه های عصایی محصول را راه اندازی کرده و سپس بدنه را به پایه متصل کنید تا راه اندازی شود . تنوع در چادر های عصایی به مراتب بسیار بیشتر بوده و می توانید انواع چادر های مسافرتی عصایی کوچک و بزرگ را در بازار مشاهده و خریداری کنید . چادر های مسافرتی عصایی هر چند راه اندازی تقریبا زمانبری دارند اما پایه های عصایی آن انعطاف بالایی داشته و می توانند در برابر باد های شدید و ضربه ها مقاومت بهتری را از خود نشان بدهند . 

  • ویژگی ها

از ویژگی های خوب چادر مسافرتی عصایی می توان به حجم بسته بندی بسیار کوچک آن ها اشاره کرد ، به همین سبب بیشتر تولید کنندگان چادر مسافرتی کوهنوردی و حرفه ای بیشتر محصولات خود را با سازه عصایی طراحی می کنند تا کوهنوردان بتوانند به سهولت محصول را با استفاده از ساک حمل و یا کوله پشتی حمل کنند . البته از این نوع سازه برای ساخت انواع چادر های مسافرتی بزرگ و خانوادگی نیز استفاده می شود . علت حجم بسته بندی بسیار کم چادر های عصایی ، میله های نازک ( اما انعطاف پذیر و محکم ) چادر های عصایی و همچنین قابلیت جدا شدن پایه ها از بدنه محصول اشاره کرد ، بدین ترتیب شما می توانید بدنه پارچه ای چادر را در ابعاد بسیار کوچکی جمع کرده و پایه ها را تا کنید تا حجم کمتری را اشغال کند .

  • راه اندازی

برای راه اندازی چادر مسافرتی عصایی می بایست در ابتدا میله های عصایی چادر را از ساک حمل خارج کرده و به مانند عصای نابینایان به صورت نر و مادگی در داخل هم قرار دهید تا تشکیل میله بلند تری بدهد . نیاز است تا تمامی پایه ها را به همین صورت راه اندازی کنید . سپس بدنه را بر روی زمین پهن کرده و میله ها را به داخل بدنه فرو کرده و متصل کنید تا چادر فرم گرفته و راه اندازی شود . در کنار چادر های مسافرتی دفترچه راهنمایی جهت راه اندازی محصول وجود دارد که می توانید از آن کمک بگیرید .